Writer'da Yazdırma Seçenekleri

Genel Yazdırma Ayarları [1]

Genel yazdırma ayarları, LibreOffice bileşenlerinin tümünde bulunan yazdırma seçenekleridir. Yazdırma ile ilgili seçeneklere, Ctrl + P kısayolundan ya da Dosya >> Yazdır seçeneğinden ulaşılabilir. Genel sekmesinde bulunan seçenekler:

Genel Yazdırma Ayarları [2]

Genel Yazdırma Ayarları [3]

Properties düğmesi ile, seçili durumdaki yazıcının özelliklerini gösteren, Sayfa ve Aygıt sekmelerine sahip özellikler penceresi açılır. Sayfa sekmesinde, kağıt boyutu, kağıt yönü (dikey ve yatay), çift yönlü baskı ve kağıt tepsisi ayarları yapılır.

Türkiye'de kullanılan tek yaprak (yazıcı/fotokopi) kağıt boyutu A4 (210 × 297 mm) 'dir.

Genel Yazdırma Ayarları [4]

Baskı Ayarları Seçenekleri

Genel sekmesinden sonra görülen LibreOffice Writer başlıklı sekmede 3 alan bulunur:

Baskı Düzeni ve Sayfa Yönlerinin Ayarlanması

Page Layout başlıklı sekmede, her bir kağıda yazdırılacak sayfa sayısı ve sayfaların yönü gibi çeşitli seçenekleri düzenlemek mümkündür.

Baskı Düzeni ve Sayfa Yönlerinin Ayarlanması [2]

Not: Tam olarak sayfayı A4 kağıda önlü arkalı basma seçeneği Writer içinde yok. Bunun için PDF olarak dışarı aktarılıp, PDF hali açılarak, önce tek/sağ sayfalar, sonra çıkan kağıtlar ters çevrilip çift/sol sayfalar yazdırılabilir.

Kitapçık ya da Broşür Oluşturma

Her zaman çift taraflı baskı yapabilen bir yazıcıya sahip olunamayabilir. Bu durumda kitapçık veya broşür oluşturmak için şu adımlar izlenmelidir:

Kitapçık ya da Broşür Oluşturma [2]

Çıktı Ayarlarının Saklanması

PostScript uzantılı dosyalar, çıktı belgesi üzerinde yapılan ayarlamaları saklamaya yarayan komut dosyalarıdır. Bir PostScript dosyası oluşturmak için;

Option sekmesinde yer alan diğer seçenekler:

Çıktı Ayarlarının Saklanması [2]

Options sekmesinde yer alan diğer seçenekler:

Katkı Verenler

İsimler alfabetik olarak dizilmiştir.

LibreOffice Eğitimi Müfredatı Projesi dahilinde hazırlanan içerikten üretilmiş olan bu belge, CC BY-NC-SA 3.0 ile lisanslanmıştır.

Lisans metnine şu adresten ulaşılabilir: