Stiller ve Şablonlar

Stiller ve Şablonlar Ne İşe Yarar?

Stiller ve şablonlar, LibreOffice ile belge hazırlarken sık kullanılan özelliklerin ve seçeneklerin kaydedilerek tekrar tekrar kullanılmasını sağlarlar. Ortak özellikler taşıması gereken farklı belgeleri kolaylıkla hazırlayabilmek için birer kalıp görevi görürler.

Şablon Nedir?

Tüm LibreOffice belgeleri bir şablona dayalı olarak oluşturulur. Writer, Calc, Impress gibi herhangi bir LibreOffice uygulamasında bir belge oluşturulurken istenilen özel bir şablon kullanılabilir. Özel bir şablon kullanılmadan belge hazırlanıyorsa, o uygulamanın öntanımlı şablonu(örneğin Writer için bu boş bir sayfadır) kullanılıyor demektir.

Stil Nedir?

Stil, oluşturulan belgelerdeki metinlere, sayfalara, resimlere ve diğer elemanlara uygulanabilecek bir biçimlendirme kuralları setidir. Bir eleman için tek tek belirlenebilecek olan çeşitli biçimlendirme seçeneklerinin toplandığı ve seçilen elemana tüm bu biçimlendirme seçeneklerini tek bir seferde kazandırmayı sağlayan bir kalıptır.

LibreOffice'te Kullanılan Stiller

LibreOffice, şu stillerin kullanımına izin vermektedir:

Stilleri Kullanmak

LibreOffice'te stilleri kullanmak için birden fazla farklı yol bulunur.

Stiller ve Biçimlendirme Penceresi kullanılarak stilleri kullanmak oldukça kolaydır. Örneğin, Writer uygulamasında bu pencereyi kullanmak için, stil uygulanmak istenen metin seçili hale getirilir. Ardından Stiller ve Biçimlendirme penceresinden uygulanmak istenen stil seçilerek fareyle üzerine çift tıklanır. Seçili metnin istenen stille biçimlendirildiği görülür.

Stilleri Kullanmak [2]

Biçimlendirme Araç Çubuğu üzerinde yer alan stil listesi kullanılarak stilleri kullanmak oldukça kolaydır. Writer uygulamasında bir metne stil uygulamak için ilgili metni seçili duruma getirdikten sonra bu stil listesinden istenen stilin tıklanması yeterlidir.

Şablonları Kullanmak

LibreOffice'te şablonları kullanmak oldukça kolaydır. Varolan bir şablonu kullanarak yeni bir belge hazırlamak için uygulanması gereken adımlar şunlardır:

Şablonları Kullanmak[2]

Katkı Verenler

İsimler alfabetik olarak dizilmiştir.

LibreOffice Eğitimi Müfredatı Projesi dahilinde hazırlanan içerikten üretilmiş olan bu belge, CC BY-NC-SA 3.0 ile lisanslanmıştır.

Lisans metnine şu adresten ulaşılabilir: