Slayt Gösterisini Düzenlemek

Slayt Gösterisini Başlatmak

Impress uygulamasında slayt gösterisini başlatmak için üç farklı yol izlenebilir.

Slayt gösterisi başlatıldığı sırada sunumdaki slaytlar arasında hangi slayt seçili durumdaysa, slayt gösterisi o slayttan itibaren başlatılır.

Slayt Geçişi

Slayt geçişi için otomatik zaman tanımlaması yapılmadığı sürece, öntanımlı olarak slayt geçişlerinin elle yapılması gerekir.

Slayt Gösterisini Bitirmek

Slayt gösterisini tüm slaytlar bittikten sonra kapatmak mümkün olduğu gibi, gösterimin ortasında da sonlandırılabilir.

Tüm slaytlar gösterilmeden slayt gösterisi sonlandırılıp normal görünüme dönülmüşse, slayt gösterisi tekrar başlatıldığında en son kalınan slayttan itibaren görüntülemeye başlayacaktır.

Slaytları Gizlemek

Bir sunum dosyasının sunulması sırasında, hazırlanmış olan bazı slaytların gösterilmemesi, atlanması istenebilir. Sunumun süresini kısaltmak, ya da güncelliğini kaybeden bir slaytı göstermemek için slaytlar gizlenerek slayt gösterisi sırasında gösterilmeleri engellenebilir.

Gizlenmiş bir slaytı tekrar gösterilir hale getirmek istendiğinde, gizlemek için takip edilen yollar takip edilerek Slaytı Göster seçeneğiyle slayt tekrar görünür hale getirilir.

Özel Slayt Gösterisi Oluşturmak

Özel Slayt Gösterisi Oluşturmak [2]

Özel Slayt Gösterisi Oluşturmak [3]

Slayt Geçişleri ve Canlandırmaları Özelleştirmek

Slayt gösterisi öntanımlı ayarlarla yapıldığında, slaytların gösterimi sıradaki slaytın ekrana yansıtılması şeklinde sade bir düzende gerçekleşir ve slayt içindeki elemanların tamamı tek seferde yansıtılır. Fakat çeşitli efektler ve animasyonlarla bunları özelleştirerek slayt gösterisine görsel zenginlikler katmak mümkündür.

Slayt Geçişlerini Özelleştirmek

Slayt geçişlerine efektler eklenerek slayt gösterisinin görsel çekiciliği artırılabilir. Eklenecek efektler tek bir slaytın geçişi için tanımlanabileceği gibi tüm slaytların geçişini etkilemesi de sağlanabilir.

Slayt Geçişlerini Özelleştirmek [2]

Slayt Geçişi sekmesinde, slayt geçişleri ile ilgili yapılabilecek birçok özelleştirme seçeneği bulunur.

Canlandırmayı Özelleştirmek

Slaytlarda yer alan metinlerin ve görsel elemanların slayt içinde gösterimine efektler eklemek, tüm slaytın tek bir seferde görüntülenmesi yerine elemanların teker teker gösterilmesini sağlamak mümkündür.

Canlandırmayı Özelleştirmek [2]

Canlandırmayı Özelleştir sekmesinde, slayt içindeki elemanların canlandırılmasının düzenlenmesini sağlayan çeşitli seçenekler bulunur.

Canlandırmayı Özelleştirmek [3]

Katkı Verenler

İsimler alfabetik olarak dizilmiştir.

LibreOffice Eğitimi Müfredatı Projesi dahilinde hazırlanan içerikten üretilmiş olan bu belge, CC BY-NC-SA 3.0 ile lisanslanmıştır.

Lisans metnine şu adresten ulaşılabilir: