WordPress’e Mega Menü nasıl Eklenir?

Günümüzde web sayfaları kuruluş amaçlarının çok ötesinde birer ticari ürün olarak öne çıkmaktalar. Günlük ya da tekil ürün tanıtımı yapan sayfalardan, devasa alış-veriş ve haber sitelerine kadar, sektör içinde birçok kesim tarafından kar elde edilen bir yapıya bürünmüş durumdalar. Büyük alış-veriş sitelerindeki durum müşteriyi en az tıklama ile en {fazla, şık} ürüne ulaştırabilmek. Mega menü de böyle bir ihtiyacı gidermek için ortaya çıkmış.

Neden Mega Menü ?

Yüzlerce / binlerce ürününüz var ve hepsini bir kerede sunamıyorsunuz.

Müşteriniz ürünlerinizi / ürün gruplarınızı fark etmeden sitenizden ayrılabilir.

Birden fazla seviyede alt sayfalar barındıran bir web siteniz var ise mega menü tam size göre.

Birçoğumuz bilerek ya da bilmeyerek mega menüyü hemen hergün kullanıyoruz. Göze çarpan örneklerine iki örnek verecek olursak.

sitelerini inceleyebiliriz. Mega menü sayesinde, ürünleri ve varsa alt kategorileri ile, hatta var ise görselleri ile birlikte görüp inceleyebilme imkanına sahip oluyoruz.

Peki bu mega menüyü kendi wordpress sitenize nasıl eklersiniz?

Bunun için birkaç yol var:[1] adresinde ücretsiz olarak sunulan bir wordpress mega menü eklentisi bulunmakta. Çok fazla özelleştirme imkanı olmasada; site sahibini fazla uğraştırmadan bir mega menüye sahip olma imkanı sunmakta. İkinci yöntem ise acı çekmeyi sevenler için [2] adresinde bulunmakta. [2] adresinde wordpress’e mega menü eklemekten ziyade bir mega menünün yapısının nasıl olması gerektiği anlatılmakta. [3] Adresinde wordpress için hazırlanmış ücretli ve çok fonksiyonel bir megamenü örneği bulunmakda. Eğer ki web işi yapıyorsanız ve bu menüyü birden fazla sitede kullanmanız, düzenlemeniz gerekiyorsa bu menüyü satın almanızı tavsiye ederim.

[1] adresinde yapılanları anladıktan sonra yapmamız gereken şeylere gelecek olursak.

  • ilgili dosyaları tema dizini altında ilgili yerlere kopyaladıktan sonra temamızdaki header.php içinde ilgili css ve js dosyalarını include etmemiz gerekmekte.
  • belgede bahsi geçen ul, li ağacına gelince, wordpress bunu zaten bizim için yapıyor.

    kod parçası ile tüm sayfaları <ul><li> yapısında. alıp daha sonra gerisini jquery ve css ‘e bırakmak kalıyor :)

  • Tabiki birde header wp_nav_menu ya da farklı bir menü yapısı var ise onları silmek ya da yorum satırı haline getirmek gerekiyor.

Denemek isteyenlere şimdiden kolay gelsin. Şimdiden söyleyim wordpress ile uğraşmak çok eğlenceli :) Bunu nasıl yaparım diye kara kara düşünürken codex ‘te örneği bulunan bir iki satırlık bir kodun işinizi çözdüğünü görüp seviniveriyorsunuz :)

[1] http://www.designchemical.com/lab/demo-wordpress-jquery-mega-menu-plugin/

[2] http://www.sohtanaka.com/web-design/mega-drop-downs-w-css-jquery/

[3] http://wpmegamenu.com/