WordPress için nefis bir galeri eklentisi (NextGEN Gallery)

Geçenlerde wordpresste çok sayıda (+500) fotoğrafın ve açıklamalarının da bulunduğu sayfa(lar) oluşturmamız gerekti.

Bu işi nasıl yaparız diye kısa bir araştırma yaptıktan sonra NextGEN Gallery isimli güzide galeri eklentisini buldum.

NextGEN Gallery toplu olarak bir dizinden, ya da sıkıştırılmış (zip) dosyasından n tane imaj dosyasını alıp onlardan yeni bir galeri oluşturabiliyor ya da mevcut bir galeriye dahil edebiliyor.

Albüm yönetimi, galeri yönetimi, resim yönetimi gibi bir sürü araç yönetici arayüzüne yerleşiyor ve bize gayet rahat bir yönetim arayüzü sunuyor. Öyle ki galerinin kullandığı css kodlarına kadar yönetici arabiriminden erişebilmek ve düzenlemek söz konusu.

İşte ben bu arayüzün zenginliklerin farkına varmadan, birazda acele içerisinde iken kendimce düzgün olmayan bir işi yine “kendimce” düzeltmeye kalktım ve 2 saat sonra hüsran içinde harcadığım vaktin boşa gittiğini idrak ettim (ettirildim!..)

Durum şuydu. +500 imaj dosyasından bir galeri oluşturdum ve her bir imajın açıklamaları da altlarında yazıyordu. Altlarında yazan yazıların uzunluğuna göre 1 satır da kaç tane imaj olacağı değişiklik gösteriyordu. Tabi bu da görsel olarak hiç şık durmuyordu. Ben bu konuyu düzeltmek için kodun içine dalıp gittiğim bir sırada Gaipten bir ses bana “Neden kodla oynayıp duruyorsun? Bir bak bakalım bununla alakalı bir ayar mutlaka olmalı!..” dedi. İyi bakalım dedim (böyle bir ayar olmadığını düşünerek). Daha sonra gördüm ki ~1-2 saat daldığım kod boşa imiş. NextGEN Gallery yönetim panelinde bunun ayarlamasını gayet rahat bir şekilde yapabiliyormuş. Ben de alnımın ortasına yediğim bu tokat ile hayatıma devam ettim. Ama artık daha temkinliyim. :)

Yandaki görselde izinler ve yetkiler ile ilgili özelleştirmeleri görebilirsiniz. Son kullanıcı için kullanımı gayet kolay  ve anlaşılır olduğu gibi. Geliştiriciler içinde düşünülmüş bir sürü ön tanımlı fonksiyon ile birlikte gelmekte.

ngg-yonetim-300x205

Yazı/Sayfa içine bir albüm, galeri ya da tek resim koymak istediğinizde yapmanız gereken tek şey.

Şeklinde bir notasyon yeterli oluyor. Tabii daha özelleştirilmiş elementler için ekstra parametreler de cabası. height=x width=x ya da template=2 şeklinde özel bir şablon tanımlaması da mümkün. hepsinin kullanıldığı bir satırı örnek vermek gerekirse.

Tabii ki elini koda bulaştıranlar da unutulmamışlar. Şablon geliştiren arkadaşlar için de bir sürü fonksiyon hazır olarak gelmekte. nggShowSlideshow($galleryid, $width, $height) gibi basit bir fonksiyonla id, genişlik ve yükseklik belirterek şablonunuzun istediğiniz bir alanına çok şık bir slayt gösterisi ekleyebilirsiniz. Daha fazlası için nggfunctions.php ve widgets/widgets.php dosyalarına bakmanızı tavsiye ederim.

Daha öncede ifade ettiğim üzere nefis bir galeri eklentisi.

Eklentinin ekran görüntüleri için buraya değerlendirme videosunu izlemek içinde buraya bakabilirsiniz.

Afiyet olsun..