Web sitelerinde Kullanılabilirlik

Web sitelerinin kullanılabilir olması için şu hususlara dikkat etmek gerekir:

Erişilebilir, tutarlı, açık ve deneyimsiz kullanıcıları da destekleyecek niteliklere sahip olmalıdır. Bunların yanında bir web sitesinin hataları en aza indirgenmiş, akılda kalıcı, kullanıcının siteye girme amacına hizmet etmesi de son derecede önemlidir.

Sizin de karşılaşmış olabileceğiniz, birçok kötü diye tabir ettiğimiz web siteleri vardır. Hemen hemen her gün bir konu hakkında araştırma yapmak için girdiğimiz sitelerden en az birinde kullanılabilirliğini düşüren şu etmenler yer almaktadır:

  • Sayfanın açılması için tıklamak zorunda olduğumuz reklamlar,
  • Sitenin kötü sunucularda yer alması sonucunda bir linkin açılması için harcanan zaman,
  • Sitedeki hiyerarşinin kötü yapılandırılması neticesinde aradığınız bir konuya gitmek veya ilk baştaki konumunuza geri dönmek için site içerisinde kaybolmanız,
  • Görsel zevksizliğin yarattığı sinir bozukluğu,
  • Ne yayınlayacağına karar verememiş ya da daha fazla prim almak için sitelerin birbiriyle alakasız konuları yayımlaması vs .

Elbette bu örnekler çoğaltılabilir. Benim dikkat ettiklerim ve şu an aklıma gelenler bunlar. Eğer bir site tasarlamayı düşünüyorsanız, üstelik bunun için profesyonel olmanız da gerekmiyor, bu hususlara dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır.