Web içeriği nasıl olmalı?

Web işi ile uğraşanların web ‘in yapısı ile ilgili bilmesi gerekenlerin çok güzelce anlatıldığı bir video dosyası LKD Seminer Çalışma Grubu‘nun web sitesinde anlatılmış. Bu yüzden bu konulara hiç girmeyeceğim. Video adresleri aşağıda bulunuyor. İzlemeyenlerin mutlaka izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Benim değinmek istediğim konu bir içeriğin ya da tasarım ögesinin (metin olarak) nasıl saklanması gerektiği durumu.

Az önce bir sitedeki bir dizi metnin görünümünü, sadece ilk harfleri büyük (capitalize) olarak değiştirmem gerekti. Normalde bu işlem 10 saniyelik bir işlem. İlgili css elemanına

özelliğini eklemek yeterli olacaktı. Fakat eklediğim özellik çalışmadı. Bunun sebebi eklenen içeriğin bir kısmının tamamının büyük harfli (uppercase) olarak eklenmesi imiş. Css büyük harfli olarak eklenen bir içeriğin harflerinin özelliklerine tam olarak dokunmuyor. Yazının tamamını küçük harfli hale getirebiliyorum, tamamını büyük harfli hale getirebiliyorum. Ama ihtiyacım olan baş harfi büyük hale getiremiyorum. Ben de veritabanından bir döküm alıp vi ile hepsini küçük harfe çevirdim ve geri yükledim. Artık mevcut metni css ile istediğim şekle rahatça sokabiliyorum.

Sözün özü birşeyleri eklerken/düzenlerken küçük harfler kullanın. O metni web ön yüzünde değiştirmeniz gerekiyorsa o işi css ‘e bırakın.

Web işi yapıp bunları izlemeyen varsa mutlaka izlesin derim:

Web Ön Yüzü Nasıl Olmalı?