Redmine, SVN ve SSL Sertifikaları

Redmine kullanıp da herhangi bir sürüm takip sistemi ile entegre kullanmayan kullanıcı çok azdır sanırım.

Redmine ile birlikte svn kullanıyorsanız ve svn sunucunuzda SSL kullanmıyorsanız ya da yetkili bir otorite tarafından sağlanmış bir SSL sertifikası kullanıyorsanız sorun yok, işler planlandığı gibi ilerliyor.

Ancak sertifika self signed ise veya yetkili otorite tarafından sağlanmamışsa biraz takla atmanız gerekiyor :).

Tabii takla atmamıza neden olan Redmine değil; SVN tahmin edebileceğiniz gibi. Çünkü Redmine’ın yaptığı tek şey svn istemcisinin verdiği xml çıktısını yorumlamak.

Eğer self signed bir sertifika kullanıyorsanız, Redmine SSS sayfasında da belirtildiği üzere yapmanız gereken işlem redmine dizinindeki lib/redmine/scm/adapters/subversion_adapter.rb dosyasında svn parametrelerine şunu dahil etmek:

--trust-server-cert

Bu şekilde svn istemcisinin self-signed sertifikaya güvenmesini sağlıyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bulunuyor. Sertifikada eğer “Common Name” kısmı svn’e bağlandığınız adres ile uyuşmuyorsa svn istemcisi maalesef işlemi gerçekleştiremiyor. (non-interactive parametresi kullanmanıza rağmen.)

Özetle, Redmine’da https üzerinden sunulan bir svn deposuna bağlanacaksanız, Common Name’in tutmasına ve –trust-server-cert kullanmasına özen gösterin.