Pardus Kurumsal 2′de Samsung ML-1660 yazıcısının kullanılması

Geçtiğimiz Mart ayında yeni bir yazıcı alırken, daha önce birçok yerde kullandığım ve fiyat/performansından memnun kaldığım Samsung’un ML-1610 yazıcısından almak istemiştim. Ancak piyasada bulamadığım için tipi (ve fiyatı) ona çok benzeyen ML-1660 yazıcısından almıştım.

samsung_ml1660

Aldım almasına ama tipi benzerken, içi o kadar benzemiyormuş ki Pardus Kurumsal 2′ye takmamla tanıması bir olmadı (ML-1610′un aksine). Pardus bana baktı, ben ona baktım ve sonra Google’a bakmaya başladım.

Samsung sitesine Linux sürücüsünü yerleştirmiş, “unified linux driver” başlığı ile. Tek yapmam gereken onu alıp içinden işe yarar olanları almak oldu. Dosyayı indirdikten sonra, arşivi açıp, arşivin kök dizinine geçip;


cp Linux/noarch/at_opt/share/ppd/ML-1660spl.ppd /usr/share/cups/model
cp Linux/i386/at_root/usr/lib/cups/filter/rastertosamsung* /usr/lib/cups/filter

komutlarını çalıştırdım. Eğer sisteminiz 32-bit değil de 64-bit ise, i386 ile olan dizindeki değil x86_64 olan dizindeki dosyaları kopyalıyorsunuz.

Daha sonra yazıcıyı tekrar açtığınızda/taktığınızda Pardus otomatik olarak tanıyor yazıcıyı.

Mart’tan beri aklın neredeydi diyenler için, aslında anında Pardus’un hata takip sisteminde bir hata raporu açmıştım. Geçen gün aklıma geldi, baktım hatada bir gelişme yok, daha görünür bir yere bir günlük yazısı yazayım da insanların işine yarasın dedim.