Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012′de iki yeni kısa seminer

Bu seneki Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2012, üç gün sonra (30 Mart’ta) başlıyor. Bilgi Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nün kapatılmasına ilişkin çalkantıları düşününce, Doom-vari ortamı belki de son kez özgür yazılımcılar dolduracak. Gelecek sene başka mekanlara yelken açmamız olası…

Bu seneki etkinlikte iki tane yeni ama kısa (20-25 dakikalık) seminerle etkinliğe konuşmacı olarak katılıyorum.

“Sunucu Ayarlarının Sürümlendirmesi” isimli ilk oturum, sistem yönetimine ilişkin. Uzun ömürlü, 7×24 kurulmak istenen sunucu yapılarında tek bir sistem yöneticisine bağlı bir çalışma döngüsü mümkün olmuyor. Tek kişi bile olsa sadece kendi aklına güvenerek sunucu yönetmesi çok sağlıklı olmuyor. Tıpkı yazılımlar gibi sunucu ayarlarının da sürümlerinin olması, değişiklikleri kimin yaptığının takip edilmesi, e-posta ile değişikliklerin tüm ekibe bildirilmesi, değişikliğin geri alınabilmesi altyapılarından bahsedeceğim. İlgilenenleri 30 Mart Cuma günü 14:00′te etkinliğin 2. salonuna bekliyorum.

İkinci konu ise “MariaDB vs MySQL Karşılaştırması” başlıklı. MySQL’i önce Sun’ın, sonra Oracle’ın satın almasından sonra, MySQL’in kullanımına ve özgürlüğüne ilişkin yoğun bir bilgi kirliliği ve yanlış bilgiler ortalıkta dolaşmaya başladı. Hala çok yaygın kullanılan bir özgür yazılım için bu durum kötü diyerekten, hem bu detayları netleştirebileceğim, hem de MySQL’den türeyen MariaDB’den bahsedip, ikisini birbiriyle karşılaştıracağım kısa bir seminerim var; Cumartesi günü saat 12:30′da ilgi duyan herkesi 1. salona bekliyorum.