Özgür Yazılım A.Ş. de Staj

ozgur_yazilim_logo_128Bu yaz hem özgür yazılıma katkı sağlamak hem de kendi açımdan tecrübe edinmek için yaz stajımı Özgür Yazılım A.Ş. firmasında yapmayı tercih ettim. Önce İstanbul ofisini tercih etsem de daha sonra tercihimi Ankara ofisinden yana kullandım. Staja başlamadan önce de Tekir projesine katkı sağlamaya çalışıyordum. Özgür bir yazılıma katkıda bulunmak benim için ayrı bir zevkti. Staj için öncelikle sınavların bitmesini bekledim. Bir an önce bol bol kod yazmak istiyordum. Sadık’ın da başka bir özgür yazılım firmasında staj yapacağından dolayı beraber Ankara’ya geldik. İkinci ve son stajım da başlamış oldu.

Staja ilk başladığımda Tekir projesine katkı sağlayacağımı düşünmüştüm. Geçen sene Linux Yaz Kampında JavaEE eğitiminde bu proje üzerinde çalışmıştık. Fakat sandığım gibi olmadı. Farklı bir proje beni bekliyordu. Proje firmanın özel projesi olduğu için detaylara giremeyeceğim. Bir sunucu uygulaması üzerinde çalıştık ve halen çalışıyoruz. Projede Apache Mina uygulama çatısını kullanıyoruz. Yeni bir uygulama çatısı ile tanışmak tecrübe sahibi olmanızı sağlıyor. Eğer ki bu uygulama çatısı özgür yazılım ise bakış açınız oldukça genişleyebiliyor. Projenin birim testlerini de yazdım. Fakat beğenmediğim bir nokta testleri sonradan yazmaktı. Bu konuda da tecrübe edinmiş oldum. Tabiki bunun sebepleri var. Fakat ben yine de test güdümlü geliştirmeyi yani testlerin önce yazılması düşüncesini benimseyip, bu düşünceyi savunuyorum.

Java dışında kalan zamanda yazılım araç döngüsünü CAS uygulamasına entegre etmeye çalıştım. Graylog, sonar ve gitlab ile uğraştım. Diğer stajyer arkadaşlar da bu işle uğraştılar.

Özgür Yazılım A. Ş. firması bir öğrencinin staj yapabileceği en uygun firmalardan birisi. Çünkü size tabiri caizse angarya işlerden çok kendinize birşeyler katabileceğiniz gerçek projeler üzerinde çalışmanıza imkan veriyor. Ayrıca çalışma ortamı da oldukça eğlenceli. Staj yeri arayan herkese tavsiye ederim.

Bu stajla beraber 2. ve son stajımı tamamlamış oldum. Üniversite hayatım boyunca 40 günlük staj yerine toplamda 5 aylık staj yapmış oldum. Artık Özgür Yazılım A.Ş.’nin bir çalışanıyım. İlk çalıştığım yazılım firmasının Özgür Yazılım A. Ş. olmasından dolayı da onur duyuyorum.