Öğrenmenin nesnesi mi olur? demeyin!

Öğrenme nesnesi (Learning Object) bugünlerde DITA ile uğraşırken ve daha önce de “proje yönetimi” ve “uzaktan öğrenme” lisans derslerimde karşıma çıkan bir kavram. Özellikle son günlerde öğrenme nesnesi bir başka deyişle bilgi nesnelerinin çok revaçta olduğu açık. Neden bu kadar popüler olduğu sorusuna gelecek olursak, günümüzde öğrenmek zorunda olduğumuz şeyleri koskoca bilgi yığınlarının arasından bulup çıkarmamız gerekebiliyor. Dolayısıyla ihtiyacımız olan, bize modüler yapıda sunulmuş bilgi parçacıklarıdır. <sanrı>Yeni olan her şey ihtiyaçlardan doğmamış mı zaten:)</sanrı> Yani, öğrenmek istediğimiz bir konu parçasını koskoca bir bölümün içerisinde aramak zorunda kalmıyoruz. <geyik>Yani bu koskocaman dünyamız boş bir ceviz gibi yuvarlanacak zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız…</geyik>

Artık kavram öğretimi geleneksel sınıf ortamının ötesine taşınmış, uzaktan eğitim kavramının önemini her geçen gün kat be kat artırmıştır, artıracaktır. Uzaktan eğitimde kullanılan teknolojilerle birlikte öğrenmenin ismi de kaynakçaları da farklılaşmıştır.  Öğrenme öğrenmelikten çıkmış e-öğrenme adını alırken, boardmarkerlara yeni alışmış güzel yurdumun şirin öğrenen ve öğretenleri de projeksiyon, akıllı tahta, öğrenme yönetim sistemi gibi teknolojilere yelken açmıştır.  Öğrenme nesneleri de e-öğrenme ortamlarını destekleyen, yeniden kullanılabilir, modüler, kavram öğretimini destekleyecek, üst veri tanımlaması sayesinde dizin ve aramaya olanak sağlayan eğitim alanında yerini almış küçük veri parçacıklarıdır. Her şey öğrenmeleri desteklemek için :) Hal böyle olunca “nesne ambarları” diye bir başka kavram daha çıkıveriyor karşımıza. Hazırlanan bu öğrenme nesnelerinin toplanıp sunulduğu alanlar. Zannediyorum ilk Türkçe öğrenme nesnesi ambarı  (Learning Object Repository)Atatürk Üniversitesi tarafından geliştirildi.

Peki ben nasıl bulaştım bu işe? Yukarıda da bahsettiğim gibi DITA ile öğrenme nesneleri hazırlıyorum. (DITA da neymiş diye soracak olursanız, başka bir günlüğün konusu olabilir belki). Bu arada bahsi geçen kavramı google da aratmaya kalkanlarınız olacak. DITA tek başına doğru bir anahtar kelime olmayabiliyor. Zira DITA yı arattığınızda “Dita Von Teese” diye bir hatun çıkıveriyor karşınıza. DITA’nın güzelliği işte:) Anahtar kelime olarak DITA nın açılımını yazıp aratmanızda fayda var: Darwin Information Typing Architecture.

Öğrenme nesnesi hazırlamak için neden DITA kullanıyorum?

DITA kullanıyorum çünkü, DITA dosyalarından  araç setinden faydalanarak farklı biçemlerde çıktılar üretebiliyorum.

DITA kullanıyorum çünkü, öğrenme nesnesi için özel bir yapı sunuyor.

DITA kullanıyorum çünkü, öğrenme nesneleri oluşturmak için özelleşmiş etiketler ve alanları var.

DITA kullanıyorum çünkü, öğrenme nesneleri için metadata lar tanımlayabiliyorum.

DITA kullanıyorum çünkü….. (daha fazlası ancak başka bir günlük konusu olur.)

<tiksinme>Pazarlamacılar gibi konuştum</tiksinme>