Nokia e50 vs Kontact

Bir süredir Nokia e50 çep telefonum ile Kontact‘ı senkron etmek istiyordum. Bugün telefon üzerindeki bir fotoğrafı aktarmak lazım oldu ve işe başladım.

Bluetooth ile telefona erişmek ve Obex üzerinden dosya aktarmak için tek yapmam gereken ilgili paketlerin kurulu olduğunu kontrol etmek ve KDE Bluetooth Sunucusu’nu açmak oldu.

İşin bu kısmı bu kadar kolay olunca heveslendim ve Kontact ile senkron işlemini de yapayım dedim. KDE ile bütünleşik gelen senkron aracı MultiSynK’in SycnML desteklemediğini öğrenmem biraz zaman aldı.

Peki kim destekliyormuş, daha önce yapılmış mı diye araştırınca bu işin OpenSync ile yapılabildiğini, çeşitli dağıtımlar için paketler bulunduğunu gördüm. OpenSync kaynak kodlarını indirip derlemeye başladım. Bağımlılık ile ilgili sorunları çözmek ben durumu anlayana kadar biraz zamanımı aldı. Son olarak ayarlar ile ilgili yardımı Fransızca bir blogdan ( Fransızca bilmiyorum ) alarak senkron işlemini yapabildim.

Uzun lafın kısası artık Kontact ve e50 senkron olarak çalışabiliyor.

Kurulum

Sırasıyla kurulması gereken paketler :

Bu paketlerin hepsi standart ./configure, make, make install yöntemiyle kurulmaktadır.

Paket kurulumları bittiğinde ilgili kütüphanelerin sisteme yansıması için /etc/ld.so.conf dosyasının içerisine /usr/local/lib/opencyns/formats ve /usr/local/lib/opencyns/plugins eklenmeli ve ldconfig komutu çalıştırılmalı.

Eğer buraya kadar her şey sorunsuz gittiyse msynctool –listplugins çalıştırıldığında aşağıdaki sonucu vermeli.

Available plugins:
kdepim-sync
syncml-http-server
syncml-obex-client

Ayarlar

İlk yapılması gereken senkron profili tanımlamak.

msynctool –addgroup nokiakde

Ardından bu profil içerisinde gerçekleşecek olan senkron uçlarını tanımlamak

msynctool –addmember nokiakde kdepim-sync

msynctool –addmember nokiakde syncml-obex-client

Bu tanımlardan sonra sıra geldi syncml ayarlarını yapmaya. Bunun için öncelikle telefonumuz üzerindeki syncML servisinin kanalını öğrenmemiz gerekiyor.

sdptool browse XX:XX:XX:XX:XX komutunun çıktıları içerisinde “Service:SyncMLClient” için hangi kanalın söylendiğine bakacağız. Yukarıda verilen XX:XX:XX:XX telefonunuzun MAC adresi. hcitool scan ile
öğrenebilirsiniz.

Service Name: SyncMLClient
Service RecHandle: 0x1001a
Service Class ID List:
UUID 128: 00000002-0000-1000-8000-0002ee000002
Protocol Descriptor List:
“L2CAP” (0x0100)
“RFCOMM” (0x0003)
Channel: 10
“OBEX” (0x0008)
Language Base Attr List:
code_ISO639: 0x454e
encoding: 0x6a
base_offset: 0x100
Profile Descriptor List:
“” (0x00000002-0000-1000-8000-0002ee000002)
Version: 0x0100

Ardından bu bilgileri gerekli ayar dosyasına yazacağız :

msynctool –configure nokiakde 2

Bu işlemin sonucunda aslında ~/.opensync/group1/2/syncml-obex-client.conf isimli dosya oluşturulur. En sevdiğiniz editörü kullanarak bu dosyayı düzenleye bilirsiniz. Bir XML olan bu dosyada içerisindeki en önemli alanlar ise şunlar :

bluetooth_address alanına telefonun adresi, bluetooth_channel alanına az önce öğrendiğimiz kanal numarasını yazıyoruz. Nokia’lar için identifier “PC Suite” olmalı. Telefonunuzun kullandığı SyncML sürümünüde 1.0 için 0, 1.1 için 1 ve 1.2 için 2 olarak version alanına yazıyoruz. Eğer telefon ayarlarınızda kullanıcı, şifre tanıtımı yaptıysanız bu bilgileri de gerekli alanlara koymalısınız.

Sonuç – Deneme

Geriye yedeklerinizi alıp denemek kaldı.

msynctool –sync nokiakde

Yukarıdaki komut sonucunda kontact ile e50 artık senkron olmalı. Güle güle kullanın.