Linux Yaz Kampı ’12

LKD ve INETD’nin ortaklaşa düzenlediği Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı 3. Linux Yaz Kampı 22 Haziran — 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti. Yaklaşık 180 öğrenci ve 30 eğitmenin katıldığı etkinlikte Linux Sistem Yönetimi, Linux Masaüstü, Java EE5 ve PHP kursları verildi. Biz, üstad Hakan Uygun ve Umuthan Uyan ile birlikte Java eğitimi verdik.

Böyle resmi bir girişten biraz Java eğitiminden bahsedeceğim. Java eğitimine yaklaşık 55 kişi katıldı. İlk 4 gün temel Java ve Web teknolojileri ile ilgili teorik eğitim verdik. Kurumsal bir projeyi gerçekleştirmek için gereken diğer proje araçlarından da bahsettikten sonra bismillah diyerek Tekir Genel Muhasebe programının yazılmasına giriştik. Sınıfı 5 gruba ayırdıktan sonra işleri homojen bir şekilde dağıttık. Kampın kalan günlerinde gruplar verilen işleri bitirmeye çalıştılar. Ellerinden gelenin en iyisini verdiklerini düşünüyorum. Beklentilerimizin de üstünde bir iş çıktı. Buradan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Linux Sistem Yönetimi eğitimi için ilk gün, sınıfların homojen olarak dağılması için, bir seviye belirleme sınavı yapıldı. “Sınıflar” diyorum çünkü LSY kursuna katılım oldukça fazlaydı ve 1. düzey 3 farklı sınıfta gerçekleştirildi. LSY 2. düzey sınıfı bir taneydi. Keza PHP ve Masaüstü eğitimlerimiz için de birer sınıf oluşturuldu. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen eğitmenlerimizin desteği ile 2 hafta boyunca Özgür Yazılım adına çok güzel işler başardığımızı düşünüyorum. Bu paragrafın sonunda da eğitmen arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Sağ olun var olun:)

Eğitimlerimiz böyleydi. Peki ya Bolu güzel miydi? Üniversite sizi iyi ağırladı mı? Yemekler, kalacak yerler iyi miydi?

Tüm bu soruların cevabı bence EVET ‘ti. Bir kaç aksilik ve ufak tefek sorun dışında harika 2 hafta geçirdim Bolu’da. AİBU’nun sosyal tesislerinde kaldık. Herhangi bir 3+ yıldızlı otelden farkı yoktu. Çok rahattı.

Yemekler için ayrı paragraf açmak istiyorum. Keza 2 haftada 2 aylık yemek yedik. Pişman mıyım? Asla. Şimdi bir daha olsa yine yaparım. Yapacağım da:) Yaşasın yemek yemek. Kampın ilk haftası sevgili Devrim Gündüz ve Erdem Bayer hocalarımızın arabaları vardı. 2 araba ve 11 kişi. Her gün öğle ve akşam yemeklerinde Bolu’nun çeşitli yerlerine yemeğe gittik. Özellikle Sanayi Sitesinde Alan Kardeşler Günaydın Restoran 10 numaraydı. Yemeklerin tadı hala damağımda. Bolu’ya yolunuz düşerse gidin. Hatta bilerek yolunuzu değiştirin ve gidin orada yemek yiyin:)) O derece. Erdem hoca az çilemizi çekmedi yemek yollarında.Buradan hem teşekkür ediyorum hemde özür diliyorum:))

Yazının sonuna bir kaç fotoğraf ekliyorum. Yazının dışında size birşeyler anlatması için. Haydi kalın sağlıcakla.

kamp1
kamp2
kamp5
kamp4

 

Kamp ile ilgili diğer bütün resimleri görmek için buraya gidebilirsiniz