Kontrolsüz güç güç değildir

Günlük yazmayalı epey zaman olmuş. Bu zaman içerisinde bilmediğim ve benim yeni öğrendiğim şeyleri bilmeyen başka insanlar da olabileceğini düşünerek bir günlük yazmam gerektiğini hatırladım. Girizgah biraz öğretmenlerin öğüdünü tutmaya çalışan ama bir türlü defter başına oturamayıp günlük yazamayan, hatta önceki sayfalara baktığınızda da hep aynı girişle başlayan sayfalar görebileceğiniz günlük sahiplerinininkine benzedi.

Geçenlerde (geçenlerde diyerek 1-2 hafta öncesini değil de birkaç ay öncesini kastediyorum aslında) Libreoffice ile ilgili doküman hazırlarken daha önceki ofis kullanımlarımda ihtiyacım olmayan ve bilmediğim bir özellik çıktı karşıma: “Geçerlilik”. Karşılaşmadığım dediğime bakmayın. Aslında sürekli karşılaşılan bir kavram “Geçerlilik” ve Libreoffice’in Calc uygulamasındaki “Geçerlilik” ten pek de farklı değil. Mesela, atm’deki şifre alanlarının karakter sınırlaması ya da web sitelerinde yer alan üye formlarındaki e-posta alanları. Örneğin; e-posta alanlarında içerisinde [at] işareti bulunmayan e-postalar geçersiz kabul edilir (Tabii ki de başka kontrollerde yapılıyor ancak konudan sapmayalım). Bazı bankalar 4 karakterli şifreler kabul eder yalnızca. Bu karakter sayısından fazla veya eksik bir şifre belirleyemezsiniz; “GEÇERSİZ” sayılır. Bu gibi kontrolleri hücrelere de uygulayabiliriz ve bunu da “Veri geçerliliğini denetleme” diye adlandırabiliriz.


Veri geçerliliğini denetlemek için, ölçüt ve ölçütün geçerli olmaması durumunda nasıl bir eylem uygulanacağını belirlemek gerekir. Ölçüt belirlerken bir hücreye girilecek verinin yalnızca tarih biçiminde, sayı biçiminde veya metin biçiminde olması belirlenebilir. Ayrıca metnin ve sayının uzunluğunun ya da tarih aralığının hangi değerler arasında olacağı gibi sınırlamalar getirebiliriz. Böylece istenilen ölçütler dışında bir veri girildiğinde kullanıcıya bir uyarı mesajı gönderilebilir, koşulları sağlamayan verilerin hücrelere yazılması engellenebilir. Yahut ölçütlere uymayan bir veri girişinde bir makro çalıştırılabilir.

Veri geçerliliğini denetlemek için menüden, Veri >> Geçerlilik yolunu kullanabilirsiniz. Buradan “Ölçütler” sekmesinden gerekli ölçütü, “Hata iletisi” sekmesinden ise uygulanacak eylemi seçebilirsiniz. Unutmayın ki yaptığınız işlemler o anki seçili hücrelere uygulanacaktır.


İyi kontroller:)