Kohayla geçen bir sene…

Özgür yazılımlar içerisinde tabiri caizse “baba” yazılımlardan biri de Koha kütüphane otomasyonu. İlk olarak Yeni Zelanda’da bir kütüphanenin isteklerini karşılamak amacıyla yazılan Koha, daha sonra “tüm insanlık bundan faydalansın” amacıyla GPL lisansı ile özgürce dağıtılmaya başlanmış. Yaklaşık 12 senedir geliştirilen Koha’da şu an 3.2, 3.4 ve 3.6 olmak üzere 3 farklı dal bulunuyor.

3.6 geçtiğimiz ay yayınlandı ve yeni özellikler eklendi. 3.4 sürümüne ise 3.4.7 güncellemesi geldi. 3.2 sürümünde ise sadece güvenlik güncellemesi/hata düzeltmesi yapılıyor. Her büyük sürümden farklı bir ekip sorumlu ve dinamik bir gelişim süreci sağlıyorlar. Ayrıca Koha topluluğu oldukça yardımsever. E-posta listeleri ve IRC üzerinde günün her saati sorularınıza yanıt alabiliyorsunuz.

Koha ile ilk ilgilenmeye başladığımda 3.4 sürümü yeni çıkmıştı ve Pardus kurulu bir sistemde çalıştırmam gerekiyordu. Ben de boş durmayıp Koha ve bağımlılıkları (74 adet perl kitaplığına ihtiyaç duyuyor) için Pardus paketini oluşturdum. Çevirisi üzerinde de oldukça uğraştık; zira kullandıkları pootle’a spambot dadanmış ve Türkçe dizgileri oldukça bozmuş. Güncelleyip gönderdiğimiz çeviriler ise henüz kendi çeviri sistemleri tarafından kabul edilmediği için bu şekilde yayınlıyoruz.

Netice olarak Koha 3.4 serisi için güncel Türkçe çevirisine buradan, Koha paketlerinin inşa dosyalarına ise buradan ulaşabilirsiniz. Pisi paketlerine nereden ulaşırım diyorsanız şu an için bir ikili depo hazırlama gereği duymadım, LKD katkı deposuna koyarım diye. Ancak bazı sebeplerden dolayı depoya alınamıyor.

Bu arada 3.6 için de çeviri çalışmalarına çoktan başladık, bir kere başlayınca bağımlılık yapıyor ;)

Herkese şimdiden mutlu yıllar :)