Git sunucusu nasıl kurulur?

>Git sunucu diye birşey yoktur. Ssh vardır. Hayat svn sunucu kurarmış gibi zor olmak zorunda değildir. Veee: git projelerinizi merkezi bir sunucuda tutmak için root olmanıza bile gerek yok!

Nasıl olacak?

SSH ile erişebildiğiniz bir sunucudaki hesabınızda, veya sistem yöneticisi iseniz git depolarını saklaması için açtığınız hesapta, ssh ile uzaktan erişilmesi için gerekli düzenlemeleri yapın:

Yeni bir depo kurmak için git kullanıcısı ile sisteme girdikten sonra aşağıdaki komutları kullanın:

Şimdi istemci tarafındaki işleri halledelim. Eğer daha önce anahtar yaratmadınız, veya sadece bu depo için özel bir anahtar yaratmak istiyorsanız, önce anahtarınızı oluşturun:

Anahtarınıza istediğiniz ismi verin, ör. gitanahtar-id_rsa olsun. Şimdi

dosyasının içine şunları yazarak bu anahtarın git deposunun bulunduğu sunucuya bağlanırken kullanılacağını ssh istemcisine anlatalım:

Şimdi son olarak gitanahtar-id_rsa.pub dosyasının içeriğini sunucuda yarattığımız authorized_keys dosyasına ekleyelim. Yaptıklarımızın doğru olup olmadığını istemciden

komutu verdiğimizde sunucudaki git kullanıcısının hesabına bağlanıp bağlanmadığımızı kontrol ederek anlayabiliriz.

Şimdi eklenecek dosyaların olduğu yerel git deposuna gidip, uzaktaki depomuzu tanıtıp, senkronize edelim:

Tadaaa! Bir git sunucumuz oldu.

Not: Bu yazıda, bazı arkadaşların güvenlik diyerekten carlama damarına basan kısımlar olabilir. Evet, sınırlandırılmış bir shell kullanmak vs gibi uygulanabilecek yöntemler var. İsterseniz, yorum olarak yazın, herkesle önerilerinizi paylaşmış olun.