E-Posta ile Redmine Kullanmak

“Özgür” proje yönetim sistemleri arasında açık ara önde bulunan Redmine’ı e-posta ile yönetmek konusunda kısa bir araştırma yapayım dedim ve Redmine’da bu özelliğin dahili olduğunu görünce sevinç gözyaşlarımı saklayamadım :) . (Bilmeyenler için, trac kullanıyorsanız eğer email2trac ile Trac’ı e-posta üzerinden yönetebiliyorsunuz.)

E-posta ile yönetmekten kastım, iş açma/kapama, durum değişikliği ve iş kaydı altına yorum yazma gibi işlemlerin tamamı oluyor. Bunu yapabilmek için öncelikle yönetici arayüzünden bir API key oluşturmanız gerekiyor. (Application settings -> Incoming emails)

Daha sonra Redmine dizini altındaki extra/mail_handler/rdm-mailhandler.rb dosyasını çalıştırılabilir yaptıktan sonra ister o dizin altında, isterseniz ise $PATH içerisinde bir yere kopyalayabilirsiniz.

Bundan sonra ise eğer Postfix kullanıyorsanız şöyle bir alias tanımlamanız yeterli olacaktır:

redmine: "|/path/to/rdm-mailhandler.rb --url http://sunucu --key oluşturduğunuz_key"

Bunu tanımladıktan sonra redmine@sunucu adresine e-posta gönderdiğinizde Redmine üzerinde işleri otomatik açabilir/güncelleyebilir, Redmine’dan gelen e-postalara yanıtla diyerek yanıtınızın Redmine üzerinde yorum olarak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken e-postanızın içerisinde şöyle bir satır olması yeterli:

Project: proje

Yukarıdaki alias tanımında tüm projelerde geçerli olmasını sağlamıştık. Eğer ben her e-postada proje ismi belirtmek istemiyorum ve sadece belirli bir projeyi e-posta ile yönetmek istiyorum diyorsanız alias’ı şu şekilde değiştirebilirsiniz:

redmine: "|/path/to/rdm-mailhandler.rb --url http://sunucu --key oluşturduğunuz_key -p proje_ismi"

Bu şekilde göndereceğiniz e-postalar sadece belirtilen proje için geçerli olacaktır.

E-posta ile iş açmak için yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

– Konu kısmına iş için başlık girin.
– Mesaj kısmında ise işle ilgili yazacağınız ne varsa yazıp alt kısmına şunları ekleyebilirsiniz:

Project: proje
Tracker: Hata
Priority: Acil
Status: Durum (resolved vb.)

İş açmak bu şekildeyken, işe yorum yazmak çok kolay. Sadece yanıtla demeniz yeterli :)

Redmine’ı e-posta ile kullanırken dikkat etmeniz gereken tek husus gönderen adresinin Redmine’daki hesabınızdaki e-posta adresi ile aynı olması, bunu da mutlaka göz önünde bulundurun :) .