Cep telefonu ve PDA’lar için e-posta filtreleme – Bölüm 1: Thunderbird

>Not: Birkaç gün önce yayınladığım bu yazıyı blogger kaybetti! Yeniden yayınlıyorum, ama başlığı tam olarak hatırlamama imkan yok. Pofff…

Cep telefonu gibi mobil cihazlar ve pilim bitecek korkusu, sınırlı “sınırsız” internet tarifeleri, mesaj listeleri ve spam mesajlar. Bunların hepsi ile başa çıkıp önemli mesajlarınıza cep telefonundan nasıl erişirsiniz? Yeni bir Android cep telefonu almam ile yaşamaya başladığım bu problem için geliştirdiğim çözümleri bu yazıda paylaşayım istedim.
 
Artık hemen herkesin bir e-posta alabilen bir cep telefonu var. Küçücük ekranlı bu cihazlarda mesaj okumak ve yazmak her zaman kolay olmasa da, bulunduğu her yerde mesajlarını kontrol etmek isteyen veya zorunda olanlar için önemli bir araç haline geldiler. Hemen hepimizin üye olduğu onlarca e-posta listesi, web sitesi duyuruları, ve zorla posta kutumuza sokuşturulan spam mesajların arasından önemli mesajları ayıklamak ise, bırakın cep telefonunun yavaş ve minik ekranını, normal bir bilgisayarda bile önemli miktarda zaman alan bir iş.

Hangi yolla mesajlarınızı ayıklarsanız ayıklayın, aslında yapmak istediğimiz filtreleme temelde çok kolay: belirli bazı bağlantılarımdan gelen mesajları gelen kutumda tut, kalanını sonra okunmak üzere gözümün önünden kaldır.

İki bölümlü bu yazının ilk bölümünde mesaj ayıklama işini açık kaynaklı bir e-posta okuyucu olan Thunderbird ile nasıl yapacağınızı bulacaksınız. İkinci bölümde ise, procmail denilen *nix (ör. GNU/Linux: Pardus, Ubuntu, vs.) programı ile e-posta sunucusu üzerinde e-posta okuyucusundan bağımsız olarak mesajlarınızı nasıl ayıklayabileceğinizden bahsedeceğim.

Bu yazıda e-posta servisiniz için POP3 değil IMAP servisini kullanıyor olduğunuzu varsayıyorum. Açıkçası POP3 uzun süredir kullanmadığım bir protokol, ama yanlış hatırlamıyorsam sunucuda bıraktığınız mesajları düzenlemeniz için daha az yetenek sağlıyor.

Spread ThunderbirdThunderbird ile sürekli e-posta ayıklaması yapabilmek için öncelikle sürekli açık ve İnternet’e bağlı bırakacağınız bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bu bilgisayar üzerinde Thunderbird’ü sürekli çalıştıracağız. Ayrıca, hesap ayarlarınıza ddgirip, mesajlarınızı belli aralıklarla kontrol etme seçeneğini aktifleştirmeniz gerekiyor. Burada kullanacağınız sürenin, mobil cihazınızdaki sürenin yarısı civarında olmasında fayda var.

Bir sonraki adım, Thundenderbird mesaj filtresi ayarlarını yapmak. Filtrelerin mesajlarınızı aktaracağı dizinler için iki seçeneğiniz var: e-posta sunucusu üzerinde, veya Thunderbird çalıştırdığınız bilgisayarınızda yaratmak. Eğer gelen kutunuzda bırakacağınız mesajlar dışındaki mesajlarınıza mobil cihazınızdan gerektiğinde ulaşabilmek istiyorsanız, ve mobil cihazınızda otomatik kontrol edilmesini istediğiniz dizinleri seçme şansınız varsa, mesajlarınızı sunucudaki dizinlerde tutmakta fayda olabilir. Yok eğer ayıkladığınız mesajlar dışındakiler evde (veya işte) sizi bekleyebilir diye düşünüyorsanız, o zaman bilgisayarınızdaki dizinleri de kullanabilirsiniz.

Thunderbird mesaj filtreleri penceresini açın. Thunderbird, bu pencerede gördüğünüz mesaj filtrelerini yukarıdan aşağıya doğru sıra ile işletir. Bir mesaj, filtrelerden biri için tanımladığınız koşulardan birini sağlıyorsa, mesaj üzerinde belirlediğiniz işlem yapılır. Bir mesaj herhangi bir filtredeki koşulları sağlayıp işlendiği zaman, o filtreden daha aşağıda listelenen filtreleri bu mesaj için işletmez.

En sonunda, mobil e-postalarımızı ayıklamak için belirlediğimiz yöntemi uygulayabilecek noktaya geldik. Öncelikle, diğer yaratacağınız filtrelerden geçen herşeyi yakalayacak bir “kaçanı yakala” filtresi yaratın. Bu filtre için herhangi bir koşul girmeyin, ve mesajı yaratacağınız bir “diğerleri” dizinine taşımaya ayarlayın. Böylece, özel olarak başka bir dizine taşımadığınız bütün gelen e-postalarınızı buradan toplayabileceksiniz. Yarattığınız bu filtre, daha sonra yaratacaklarınızdan sıra olarak her zaman daha aşağıda olmak zorunda.

“Diğerleri” dizininden sonra, bu sefer de her zaman filtre sırasının en üstünde duracak olan, ve gelen kutusunda kalmasını istediğiniz mesajları seçecek filtreyi yaratın. Örneğin, ben bmesajlarını mutlaka görmek istediğim bağlantılarımdan gelen mesajları gönderen adresine göre bu filtrede seçiyorum. Bu filtrenin işlemi için de gelen kutusuna koymayı seçin.

Bu iki filtreden sonra, başka dizinler için yaratmak istediğiniz filtreleri bu yarattığınız iki filtrenin arasına yerleştirin. Örneğin varsa üyesi olduğunuz e-posta listelerinden gelen mesajları ayrı dizinlerde toplayan filtreler yazabilirsiniz.

Bir süre eğittikten sonra Thunderbird’ün spam mesaj filtresini de açarsanız, “diğerleri” dizininizdeki spam mesajlarını da sizin için ayıklayacaktır.

İşte mobil cihazınıza gelen e-postaların kontrolünü ele geçirdiniz.

Sonraki bölüm: Procmail ile daha çok kontrol

İşinize yarar umarım,

–eg