Bir yazılım stajı nasıl olmalı?

Güzel memleketimin dört bir köşesinde, her yıl binlerce genç, yazılım üzerine staj yapıyor. Ben de bir yazılım stajının nasıl olması gerektiği konusunda aklımda olan düşünceleri paylaşayım dedim.

Doğrusu yanlışı, eksiği fazlası benim düşüncemdir.

Başlayalım…

Staj, iş değildir!

Staj yaparken, iş nasıl yapılır onu öğrenirsiniz. Bunun için staj süresince çok iyi bir gözlemci olmalısınız. Kim nasıl çalışıyor iyi irdelemelisiniz. Bu, ‘kim yatıyor kim çalışıyor’ onu bulun demek değil.

İpuçları almaya çalışın

Olabildiğince yazılım geliştirme konusunda ipuçları almaya çalışın. Mümkün olduğunca yazılım geliştirme teknikleri konusunda çalışanlardan bilgi almaya çalışın. Öğreneceğiniz her bilgi ileride çok işinize yarayabilir. Mesela “hangi işletim sistemini kullanmalısınız” bilgisi oldukça önemli bir ipucu olabilir size (Linux forever!).

Kimlerle çalışacaksınız gitmeden önce öğrenin

Başvuru yapacağınız şirketin sayfasında eğer çalışanlar sayfası varsa iyice bir inceleyin orayı. Şirkette kim varmış kim yokmuş öğrenin. Eğer çalışanlar sayfası yoksa LinkedIn bu konuda size yardımcı olabilir.

Ayrıca çalışanların LinkedIn profillerini ve varsa bloglarını bulmaya çalışın. Bu şekilde çalışacağınız kişilerin hangi konularda bilgili olduklarını tespit edin.

Böylece kabul edilirseniz, staj süresince “aa bu adam bu konuyu biliyordu, dur gidip bir sorayım” diyebilirsiniz.

Şirket değil yazılımcı seçin!

Şirketten öte, şirkette çalışan yazılımcıları iyi araştırın. CV’nize yazacağınız şirketin mutlaka bir şekilde etkisi olacaktır. Ancak staj süresince edineceğiniz bilgi bundan daha önemlidir, bunu unutmayın.

Çok büyük bir X firmasına staj yapmak için girdiniz. Yaptığınız işler ufak tefek sayılamayacak kadar önemsiz olabilir. Doğal olarak o şirketten herhangi bir şey öğrenmeden ayrılmış olacaksınız.

Ama X firmasına göre daha ufak bir Y firmasında iyi bir yazılımcıyla stajınızı yaparsanız ve stajı gerçekten kaliteli işler üreterek tamamlarsanız bu sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Mutlaka en az bir tane sistemci

Çalışacağınız yerde en az bir tane sistem yöneticisi olmasına dikkat edin. Hem yazılım üretip hem de sistemle ilgilenen kişilerden bahsetmiyorum. Mesleki sıfatı sistem yöneticisi olan ve sadece sistem yönetimiyle ilgilenen kişi veya kişilerin olmasından bahsediyorum.

Çünkü staj yapana kadar öğrenciler sistem tarafından pek haberdar olmuyor maalesef. Ara ara “yahu bu adam napıyor ki burada” deyip konuşmaya, fikir almaya çalışın. Çünkü gerçekten tüm sistem o adamın elinden geçiyor.

Aynı yerde birden fazla staj yapmayın

Staj sizin için sektörü tanımak için en uygun zamandır. Eğer birden fazla staj yapacaksanız ikisini de farklı farklı yerlerde yapmaya özen gösterin. Örneğin; bir yerde X diliyle çalışırsanız, diğer yerde Y dili ile çalışabilirsiniz.

Bunun en önemli yanı ufkunuzun açılmasıdır. Farklı “tatlar” denemeniz sizin avantajınızadır…

Naçizane benim aklıma gelenler bunlar, sürç-i lisan ettiysem affola.

Dip not: “E bunca fikri nasıl edindin be adam?” sorusu aklınıza gelebilir diye şöyle bir açıklama yapayım: 2 kez staj yaptım. Birkaç stajyer ile çalıştım. Ama farklı şirketlerde, farklı görevler üstlenen ve sayısını aklımda tutamadığım kadar çok, staj yapmış kişi ile çeşitli sebeplerle yaptıkları staj(lar) üzerinde diyalogum oldu. Bunca fikir staj yapmış kişilerle yaşadığım diyaloglar sayesinde ortaya çıktı.