Academia, akademia, akademik

‘Platon’un Akademisi’nde en önemli şey konuşma idi. Platon’un yazı tarzının diyalog olması da bu yüzdendir.’ (Sofi’nin Dünyası). Bugün üniversitelerde eksikliği hissedilen birşey de insanların birbirleriyle paylaşımda bulunmaması. Özellikle öğrenciler diğer üniversitelerde yapılan çalışmalardan çok fazla haberdar olamıyorlar. Bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı, yeni fikirlerin üretileceği, insanların birbirlerini tanıyacakları ortak etkinlikler maalesef çok az. Akademik Bilişim de bahsettiğim çerçevede yapılan bir bilimsel etkinlik. Bilişim camiasındaki diğer insanlarla tanışıyor, onların yaptığı çalışmalarla ilgili fikirler ediniyorsunuz.

Akademik Bilişim Konferansı’na ilk kez bu yıl katıldım. Ankara’dan Uşak’a gitmek hava koşulları nedeniyle epey zor olduysa da hiçbir yerde edinemeyeceğim bir tecrübe edindim. Afyon kara yolunun kapanması nedeniyle Cumartesi başlaması gereken LibreOffice kursuna Pazar günü başlayabildik. Cumartesi günü 15:00 da kursların yapıldığı yerdeydik. 1-2 kişi büyük bir sabırla sabah 9′dan 15:00 a kadar beklemişler bizi. Kısa bir giriş yaptıktan sonra eğitime bir sonraki gün devam etmek için sözleştik. 4. güne kadar kursiyer sayısı 1-2 kişiden 12 kişiye ulaştı. 4 gün boyunca, LibreOffice kullanarak günlük ofis ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağına dair bilgiler verildi. Dilekçe yazmaktan rapor oluşturmaya, hesap tablosu ile verileri filtreleme ve üzerinde işlemler yapmaya kadar ihtiyaç duyabilecekleri herşey anlatıldı. 4. günün sonundaysa böyle bir etkinlikte bir arada bulunmuş olmanın mutluluğu ile vedalaştık.

Kursların bittiği günün ertesi günü ise konferans başladı. Daha önce iki defa Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği Bilişim Kurultayı’na katılmıştım. Akademik Bilişim’e kadar katıldığım en büyük organizasyondu. Akademik Bilişim Konferansının yapıldığı fakülteye girdiğimde bu kadar büyük bir organizasyonla karşılaşacağımı tahmin etmemiştim. 3 katlı fakülte binasının 3 katı da standlarla ve katılımcılarla doluydu. Keza konferans salonları da öyleydi.
Konferansın ilk günü “Özgür Uzaktan Eğitim Sistemleri” adlı bir bildiri ve “LibreOffice Ofis Yazılımı” hakkında bir seminer verdim. Bildiriye katılım epey yoğundu. Ancak seminer için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. LibreOffice seminerine katılanlardan biri de lise öğrencisiydi. Bir lise öğrencisini böyle bir etkinlikte görmekten ötürü gurur duydum. Düşünüyorum da ben lisedeyken hiç böyle bir etkinliğe katılmamıştım. İş dolayısıyla konferansın birinci gününün akşamı Uşak’a veda etmek zorunda kaldım.

Bu süre boyunca üniversitenin sosyal tesisinde konakladık. Resepsiyon görevlisi Erdoğan Bey’e buradan ayrıca teşekkür ediyorum. Gerek otobüs servisi konusunda gerekse tesis içindeki ihtiyaçlarımız konusunda epey yardımcı oldu. Organizasyon ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadık. Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler. Bir dahaki Akademik Bilişim Konferansı’nda buluşmak dileğiyle…